Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Samotność jest wśród nas

Twaezw

 

O samotności seniorów i projekcie Mamy Siebie w łódzkiej „Wyborczej”!

„Leokadia, 85 lat: - Samotność jest wtedy, kiedy człowiek marzy, żeby już nie istnieć. Bo nikomu nie jest potrzebny. Nikt by nie zauważył. Mój brak dostrzegłby mój pies, stary kundel, którego mam już od ośmiu lat. Czasem myślę, że powinnam żyć jak najdłużej, żeby nie został sam. Innym razem, że lepiej by mu było gdzie indziej, tam gdzie są ludzie, gwar, śmiech. Ja się nie śmieję. To czynność, którą robi się w towarzystwie.

Z raportu o samotności prowadzonego w ramach Szlachetnej Paczki wynika, że co trzeci Polak po 75. roku życia mieszka sam i sporadycznie spotyka się z innymi ludźmi. I że u 42 proc. osób powyżej 85. roku życia obserwuje się objawy depresji. W raporcie o samotności można przeczytać, że wszystkie zagrożenia, które niesie ze sobą starość i samotność, w pandemii stały się jeszcze bardziej przerażające”.

To fragment tekstu, który ukazał się w łódzkiej „Wyborczej”. Przeczytacie w nim poruszające opowieści seniorów o samotności, z jaką się na co dzień mierzą, a także o tym, w jaki sposób będziemy ich wspierać podczas naszego najnowszego projektu.

Zachęcamy do gazety. W łódzkim dodatku na s. 4 i 5 znajdziecie tekst Agnieszki Urazińskiej „Samotność ma pomarszczone ręce”. Dziękujemy dziennikarce za poruszenie tak ważnego społecznie tematu jak osamotnienie ludzi w wieku senioralnym.

Więcej o projekcie na: Mamy Siebie

 

Projekt realizowany dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.