Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

ROZWALAŁY DESKI JEDNYM CIOSEM. TAK NASTOLATKI TRENOWAŁY WENDO

24

 

Zaczęły od mocnego akcentu. Zwinięta pięść, jeden silny cios i słychać łamanie drewna. Warsztaty WenDo często zaczynają się właśnie od przebijania desek. Bo to ćwiczenie sprawia, że dziewczyny i kobiety czują, że siła jest w nich cały czas, od samego początku zajęć. Poza tym to symbol podejmowania decyzji i pójścia – nomen omen – za ciosem.

A po deskach młode uczestniczki ćwiczyły kopnięcia i ciosy na specjalnych „łapach” treningowych. I szło im naprawdę świetnie. Dużo trudniejszą częścią okazała się praca z głosem. Nie wszystkim przyszło łatwo krzyczenie w przestrzeni publicznej. Ale wspaniale potrafiły za to tworzyć spójne komunikaty i odgrywać scenki obrony przed napastnikiem.

      

Gorącą dyskusję pełną pomysłów i podpowiedzi wywołał temat bycia śledzoną. Co zrobić, gdy czujemy, że ktoś idzie za nami na ulicy? Otóż zrobić można w takiej sytuacji wiele i dziewczyny analizowały to z ogromną wyobraźnią.

Sporo opowiadały również o własnych doświadczeniach dotyczących przekraczania granic w rodzinie, wśród znajomych oraz w szkole, także ze strony nauczycieli. Z ich opowieści wynikało, że zwłaszcza w podstawówkach uczennice spotykają się z lekceważeniem i umniejszającymi odzywkami.

Nastolatki uczyły się także, jak dbać o swoje granice, jak powiedzieć „Stop!”, jak zakomunikować, że czegoś się nie chce. I oczywiście jak osiągnąć to, co się chce. Rysowały również komiksy w grupach. I – co ciekawe – puentą każdego z nich stało się hasło „NIE znaczy NIE”, choć wcale się na to nie umawiały.

      

W 2-dniowych warsztatach WenDo wzięło udział 12 dziewczyn w wieku 13-16 lat. Poprowadziła je Ewa Rutkowska z Fundacja Autonomia, trenerka WenDo i nauczycielka filozofii.

Spotkania były częścią stworzonego przez nas projektu „Po prostu razem!", który jest finansowany z programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna" Pajacyk - Polska Akcja Humanitarna Polska Akcja Humanitarna (PAH).