O Nas
MISJA
Misją Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata” jest wspieranie osób doświadczających trudności, szukających zrozumienia czy pomocy, zagrożonych kryzysem. Pomagamy im w osiąganiu równowagi psychicznej i emocjonalnej oraz dobrostanu fizycznego i społecznego. Jesteśmy uważni na potrzeby, cenimy różnorodność, promujemy postawy włączające.
WARTOŚCI
Nasze kluczowe wartości to życie oparte na równych prawach, samodzielność i niezależność rozumiane jako zaufanie do samego siebie, do swoich kompetencji, umiejętności oraz zasobów. Przekazujemy je odbiorcom naszych działań, którymi są dzieci, młodzież, dorośli (w szczególności osoby 60+), opiekunowie osób niesamodzielnych.
Kształtujemy w nich postawy, kompetencje społeczne i zachowania takie jak:
-
uważność, otwartość na innych (w tym nieocenianie),
-
wspólnotowość (umiejętność pracy w grupie/społeczności, budowanie dobrych relacji, poczucie bycia społecznie potrzebnym),
-
docenianie siebie.
DZIAŁANIA
Pomagamy poprzez:
-
aktywizację,
-
edukację,
-
działania profilaktyczne czy wychowawcze,
-
wsparcie rówieśnicze i międzypokoleniowe.
Wzmacniamy kompetencje, kształtujemy postawy obywatelskie, dodajemy mocy, prowadzimy działania włączające (antydyskryminacyjne).
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY
Wiek, płeć, poglądy, status materialny czy wyznanie nie mają dla nas znaczenia. Wspieramy tych, którzy chcą się rozwijać, szukają bratniej duszy, znaleźli się w życiowym kryzysie czy są zagrożeni wykluczeniem społecznym.
Trudne sytuacje mogą dotknąć każdego. Samotność, poczucie wyobcowania, kryzys bezdomności, doznana przemoc, choroba. Często pojawiają się nagle, czasem prowadzą do załamania, a nawet depresji. A przecież wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi!
Dlatego pomagamy i zachęcamy do tego innych.
-
Zapewniamy pomoc terapeutyczną: porady psychologa i psychiatry.
-
Organizujemy warsztaty rozwojowe, profilaktyczne.
-
Edukujemy oraz rozwijamy pasje m.in. z zakresu użytkowania nowych technologii (cykle zajęć dla seniorek i seniorów).
-
Organizujemy warsztaty międzypokoleniowe.
-
Prowadzimy program wzmacniania dziewczynek i kobiet.
-
Rozwijamy twórczość i aktywność fizyczną.
-
Organizujemy pomoc socjalną (rzeczową i finansową). Pomagamy wyremontować i urządzić mieszkanie osobom, które wyszły z kryzysu bezdomności, dofinansowujemy obiady dla dzieci z rodzin, których nie stać na ciepły posiłek.
Zapewniamy pomoc wolontariuszy, np. osobom 60+ czy z niepełnosprawnościami: oferujemy wsparcie, np. w zrobieniu zakupów, obsłudze smartfona – po ludzku towarzyszymy, by każdy czuł się ważny.
ZARZĄD
Oksana Hałatyn-Burda (prezeska zarządu fundacji)
Społeczniczka, animatorka, terapeutka zajęciowa umiejętności społecznych, instruktorka jogi śmiechu.
Nie jest typem prezeski zarządzającej zza biurka. Jej żywioł to ludzie, dlatego podopieczni fundacji doskonale ją znają. Prowadzi m.in. wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania międzypokoleniowe czy zajęcia rozwijające dla seniorek i seniorów.
Laureatka plebiscytu Kobieta Niezwykła 2018 – za działalność na rzecz lokalnej społeczności.
Justyna Wnęk (wiceprezeska zarządu fundacji)
Brand manager w łódzkiej firmie, trener kompetencji społecznych. Marketing, psychologia oraz szeroko pojęta komunikacja to obszary, w których ma wieloletnie doświadczenie.
Pierwotnie wolontariuszka fundacji, która podjęła się jej współprowadzenia, by ulepszać rzeczywistość społeczności lokalnej.
Miłośniczka kawy, dobrych książek oraz szeroko pojętego rozwoju. Uwielbia pracę z ludźmi i na rzecz ludzi. Motorem napędowym podejmowanych działań jest jej optymizm i pozytywne nastawienie do życia.
Ewa Chrzanowska (wiceprezeska zarządu fundacji)
Księgowa, która zadania związane z liczbami i danymi wykonuje z pasją oraz oddaniem. Doświadczenie buduje od zeszłego stulecia, bo od 1998 r. Zaufały jej dziesiątki klientów, z licznymi łączą ją wieloletnie relacje.
Z Fundacją “W Człowieku Widzieć Brata” związana od 2006 r. Dba, by wszystkie dokumenty zostały prawidłowo zaksięgowane, a sprawozdanie finansowe przygotowane precyzyjnie i na czas.
Jej pasją jest działka, ogród, las i cisza! W domu zawsze czeka na nią pies i papuga, czasem także dorosła już córka.
ZESPÓŁ
Dorota Piskorska
Psycholożka, socjoterapeutka, tutorka. Absolwentka Podyplomowego Studium Metody Wspierania Relacji Międzyludzkich na kierunku Coaching życiowy.
Od ponad 15 lat związana z organizacjami pozarządowymi.
W praktyce psychologicznej wspiera rodziców/opiekunów oraz dzieci i młodzież w oparciu o podejście związane z Porozumieniem Bez Przemocy i Rodzicielstwem Bliskości. Wspiera osoby w sytuacjach kryzysowych doświadczanych w życiu prywatnym, rodzinnym i zawodowym. Jest przyjazna osobom LGBTQ+.
W naszej fundacji współtworzy projekty społeczne, koordynuje je i pracuje jako psycholożka. Prywatnie szczęśliwa partnerka i mama dwuletniej Niny.
Patrycja Kołomańska-Denys
Specjalistka od komunikacji, trenerka. Od 2010 r. zaangażowana w sektor non-profit. Wspiera organizacje w skutecznej komunikacji, sprzedaży i pozyskiwaniu funduszy. Na co dzień dba, aby o Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata” było głośno zarówno w sieci, jak i poza nią.
Anetta Szymczyk
Certyfikowana Animatorka Dorosłych i Osób Starszych z niesamowitym poziomem empatii i chęcią niesienia pomocy. Pasjonatka robienia na drutach – prowadzi swoją małą manufakturę rekodzielniczą i zaraża tą pasją innych podczas warsztatów.
To sprawia, że doskonale odnalazła się w naszej małej społeczności jednoczącej osoby w okresie późnej dorosłości. A jeśli dodać do tego jej wieloletnie doświadczenie menedżerskie i unikatowe kompetencje komunikacyjne, motywacyjne oraz umiejętność prowadzenia trudnych rozmów, to mamy właściwą osobę na właściwym miejscu.
Izabela Maciejak
Z wykształcenia polonistka i graficzka, z zamiłowania pracowita artystka i dobra rzemieślniczka w świecie grafiki komputerowej. Umiejętnie, choć nie bez wyzwań, łączy pracę z wieloma klientami z całego świata z wychowywaniem dwóch wspaniałych córek, które świetnie strzelają z łuku.
RADA NADZORCZA FUNDACJI
Zgodnie ze statutem to organ kontroli wewnętrznej, ale zgodnie z doświadczeniem i zamysłem – Dobre Duchy fundacji. To osoby, które wspierają zarząd w realizacji misji i celów, czuwające nad sprawozdawczością i prawidłowym zarządzaniem majątkiem organizacji.
W skład Rady wchodzą trzy Kobiety:
-
Katarzyna Grzybowska
-
Maria Szandrocha
-
Julia Soja
NASZE DOKUMENTY
Roczne sprawozdania z działań fundacji znajdują się w bazie sprawozdań OPP: https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/. Należy wpisać w rubrykę KRS numer 0000274691, a następnie kliknąć przycisk "Znajdź".