JĘZYK – GODNOŚĆ – STAROŚĆ
Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata” w partnerstwie z Stowarzyszeniem Forum 4 Czerwca realizują projekt "JĘZYK - GODNOŚĆ - STAROŚĆ".
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości na temat wpływu języka na postawy wobec starości oraz na funkcjonowanie osób w wieku 60+ poprzez:
- upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE w obszarze przeciwdziałania ageizmowi i promowania aktywnego i godnego starzenia się;
- upowszechnienia wiedzy o dziadurzeniu i języku ageizmu, a tym samym uświadamiania wpływu języka na budowanie naszych postaw;
- podniesienia kompetencji komunikacyjnych w obszarze reagowania na dziadurzenie i język ageizmu oraz popularyzację języka inkluzywnego.
Zaplanowaliśmy działania edukacyjno-animacyjne – warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu komunikacji społecznej, praw człowieka. Chcemy ograniczyć przyczyny i zmniejszyć skalę występowania stereotypowego postrzegania osób w wieku 60+ oraz promować niedyskryminacyjny sposób komunikowania się z osobami w wieku 60+.
Warsztaty będą odbywać się na terenie woj. łódzkiego do końca stycznia 2025 r. Można dołączać, zapraszamy!
Projekt "JĘZYK - GODNOŚĆ - STAROŚĆ" realizowany we współrpracy ze Stowarzyszeniem Forum 4 Czerwca w ramach projektu Building Bridges – Civic Capital in Local Communities, sfinansowany jest ze środków programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.
KALENDARIUM:
31 lipca 2024 r.
Innowacyjna edukacja
Lipiec upłynął nam pod znakiem innowacyjnej edukacji. Zamiast tradycyjnych szkoleń i warsztatów, zaproponowaliśmy uczestnikom i uczestniczkom nową formułę – spotkania edukacyjno-animacyjne, które łączyły naukę z zabawą. Warsztaty rozpoczęły się od konwersatorium na temat przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji w komunikacji z osobami w wieku 60+, a następnie kreatywną pracą nad projektami toreb. Torby te, z umieszczonymi na nich hasłami, stały się mobilną formą promocji antydyskryminacyjnych działań.
Fantastyczne prace powstały w Byszewach (gmina Nowosolna), Miedznej Drewnianej (gmina Białaczów), Przyłęku (gmina Paradyż) oraz w Łodzi.
22 lipca 2024 r.
Pierwsze warsztaty pod nazwą "Porozmawiajmy językiem godności o starości" odbyły się w Łodzi i Uniejowie.
Rola języka we wzmacnianiu stereotypów i uprzedzeń wobec osób w wieku 60+ jest często bagatelizowana – to zdanie padało najczęściej podczas spotkań. Co ciekawe, sami seniorzy również używają określeń, których nie lubią, takich jak „seniorka/senior” czy „emeryt/emerytka”, w odniesieniu do swoich rówieśników. Chociaż oburzają się na zwroty typu "ależ ona jest aktywna pomimo swojego wieku", sami łatwo stosują je, mówiąc o znajomych. Takie refleksje towarzyszyły uczestnikom na zakończenie warsztatów. Mamy nadzieję, że zmiana języka przyczyni się do zmiany myślenia o wieku i starości, skłaniając do częstszej refleksji nad tym:
- Co myśli osoba zagrożona wykluczeniem lub dyskryminacją?
- Co czuje osoba zagrożona wykluczeniem lub dyskryminacją?
- Jak może zareagować na wykluczający lub dyskryminujący komunikat?
3 lipca 2024 r.
Porozmawiajmy językiem godności o starości
Rozpoczynamy warsztaty pod nazwą "Porozmawiajmy językiem godności o starości," oparte na scenariuszu stworzonym w ramach projektu "Język - Godność - Starość." Jest to międzypokoleniowe spotkanie przeznaczone zarówno dla osób w wieku 60+, jak i osób pracujących z osobami starszymi. Warsztaty prowadzone są metodami interaktywnymi, z wykorzystaniem cyklu Kolba, a ich całkowity czas trwania wynosi 8 godzin dydaktycznych. Głównym celem jest zwiększenie świadomości swoich praw i godności uczestników, opierając się na zasadach zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
27 czerwca 2024 r.
Mam 60 lat, denerwuje mnie słowo "senior". Przecież nie musimy wszystkiego nazywać
Magdalena Małgorzata Skrzydlewska, trenerka równościowa, autorka projektów na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób starszych: Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: "kim jest senior"? Osoby w wieku 60 + to dziś bardzo liczna grupa społeczna (ponad 20 proc. społeczeństwa) w Polsce, a jednocześnie bardzo różnorodna. Znajdziemy w niej zarówno osoby aktywne społecznie, samodzielne, jak osoby samotne, zamknięte w domach, ograniczone niepełnosprawnościami, zależne od innych osób.
Zapraszamy do lektury Mam 60 lat, denerwuje mnie słowo "senior"
Źródło: https://lodz.wyborcza.pl/lodz 27.06.2024
15 czerwca 2024 r.
"Demograficzne tsunami"? To ageizm i dyskryminacja!
Mówienie o osobach 60 plus jako grupie społecznej będącej "obciążeniem" dla społeczeństwa kreuje ich negatywny wizerunek i wizję zagrożenia w oczach współobywateli. 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych.
Rozmowa z Danutą Parlak, psycholożką, członkinią Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, wykładowczynią akademicką, ekspertką projektu "Język - Godność - Starość"
Zapraszamy do lektury Samotność to największy wróg starości.
Źródło: https://lodz.wyborcza.pl/lodz 15.06.2024
8 czerwca 2024 r.
"Szkoła tanga? Nie bądź śmieszna". Jak dyskryminujemy osoby 60 plus
"Najgorsze jest traktowanie osób starszych jak dzieci, odbieranie im prawa do decydowania o swoim życiu". Rozmowa z Magdaleną Małgorzatą Skrzydlewską, autorką projektów na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji, koordynatorką projektu Język - Godność - Starość, która na łamach Gazety Wyborczej opowiada dlaczego tak ważne jest przeciwdziałanie komunikacji z osobami starszymi opartej o język ageizmu oraz pozytywna promocja starości.
Zapraszamy do lektury Szkoła tanga? Nie bądź smieszna. Jak dyskryminujemy osoby 60 plus
Źródło: https://lodz.wyborcza.pl/lodz 08.06.2024