Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Dziewczyńskie Centrum Mocy

Baner www dcm

 

 

 

 

To miejsce, w którym każda dziewczynka, nastolatka, kobieta czuje się bezpiecznie i swobodnie. Dzięki temu bez przeszkód może odkrywać swoje możliwości, siłę, wzmacniać odwagę, pewność siebie, przezwyciężać poczucie wstydu, winy i bezradności

 

 

 

Komu pomagamy?

 

Ola*

 

Jak tylko Ola wróciła po wakacjach do szkoły, to wszystko się popsuło. Dziewczyny z klasy zrobiły się jakieś dorosłe. Tylko ona została mała i chuda. Wszystkie chcą być już nastolatkami, nosić odkryte pępki i malować sobie paznokcie. A Oleńka kocha kotki i różowe koszulki.


Coraz częściej spędza przerwy w pojedynkę. Koleżanki wolą swoje „dorosłe” towarzystwo. Szkoła wydaje się Oli coraz bardziej męcząca. Nie ma siły, żeby się uczyć i odrabiać prace domowe.


Niedawno poczuła się dużo lepiej. To było w dniu, gdy mama przyprowadziła ją na zajęcia wzmacniające dla dziewczynek. Mogła wykrzyczeć swoje emocje. Znów poczuła, że jest sobą. I że wcale nie jest za mała.

 

Joanna

 

W tym roku Joanna skończyła czterdziestkę. Od dnia urodzin ciągle analizuje swoje życie. Niby wszystko jakoś się toczy, ale Aśka czuje wewnętrzną pustkę. Z mężem rozstała się kilka lat temu, córka wyjechała niedawno na studia do innego miasta, a syn licealista spędza większość czasu ze znajomymi. Nawet gotować już nie ma dla kogo. Stasiek wyskakuje gdzieś z kolegami i w domu jada tylko od święta. A Zosia mówi, że nie zamierza być „słoikiem”, więc za weki od mamusi uprzejmie dziękuje.


Aśce została już tylko praca. W każdym razie tak jej się wydawało, choć czuła, że chce zrobić coś tylko dla siebie. Nie dla rodziny, dzieci i szefów. Jak przeczytała, że w Łodzi powstaje Dziewczyńskie Centrum Mocy, to już wiedziała, że to właśnie to. Bo w głębi serca wciąż była tą młodą, odważną dziewczyną, która chciała zmieniać świat. Warsztaty w DCM-ie stały się dla niej inspiracją do działania. Od kilku miesięcy, za sprawą jogi i ceramiki, Joanna wydeptuje nowe ścieżki w swoim życiu.
 

*Imiona i niektóre fakty z życia bohaterek zostały zmienione, bo dbamy o ich prywatność.

 

 

Dlaczego to ważne?

 

Skala problemu przemocy wobec dziewczynek, kobiet jest w Polsce bardzo duża. Doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć, molestowania czy niezrozumienia.

Pragniemy działać na rzecz ochrony praw kobiet: wzmacniać dziewczyny i kobiety w aktywnym współtworzeniu społeczeństwa doceniającego równość, wolność, różnorodność i sprawiedliwość, kulturę pokoju, porozumienia i solidarności. Chcemy kształtować postawy silne i mocne, które zdolne będą do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji.


Ciałopozytywność teorią, a samokrytyka praktyką
Zdecydowana większość kobiet jest krytyczna wobec swojego wyglądu. 3 na 4 respondentki zadeklarowały, że zmagają się z negatywną oceną swojego wyglądu, a dla 2 na 5 obszar ten stanowi jeden z najbardziej problematycznych. To bardzo wysoki wynik, świadczący o tym, że ciałopozytywność nadal jest ideałem do którego ciężko nam dążyć i nie jest to dominujący trend postrzegania własnego ciała. 

Znamienne jest to, że dotyczy to głównie osób  w wieku 18-24 lata. Jednocześnie źródłem informacji o tym obszarze są głównie media społecznościowe oraz portale internetowe. Wzorce wyglądu młode osoby czerpią więc przede wszystkim z social mediów, które w przeważającym stopniu propagują wizerunki będące bardziej wytworem filtrów i nakładek, niż odzwierciedleniem rzeczywistości.

M. Wierzbicka-Tarkowska, A. Buchner. #SpisKobiet,WIMIN, 2022

 


Hejt zawsze będzie i nigdy się nie skończy
Dla badanych młodych hejt jest immanentnym elementem dzisiejszej rzeczywistości. Słowa jednego z badanych celnie i dobitnie pokazują, że młodzi ludzie poniekąd w pakiecie bycia cyfrowymi tubylcami przyjęli też obcowanie z hejtem:

Hejt zawsze będzie i nigdy się nie skończy.To jest coś co nie jest dla żartów, mówienie nie fajnych rzeczy z intencją zrobienia komuś przykrości.
(Antek, 16 lat, Warszawa)


Niezależnie od płci i wieku najczęściej według badanych młodych hejtowana jest sylwetka i kształty oraz ubiór i styl. Pretekstem do hejtu może być dosłownie wszystko i niezależnie od dystansu do siebie zawsze (w mniejszym lub większym stopniu) dotyka on hejtowaną osobę.

A. Buchner, A. Muller, M. Wierzbicka, Wpływ korzystania z social mediów na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ków, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2021.
 

 

Po co w Łodzi DCM?

 

Nasze Centrum to przeciwdziałanie:

 • przemocy,
 • mobbingowi,
 • molestowaniu,
 • dyskryminacji ze względu na płeć.

To także wzmacnianie:

 • poczucia własnej wartości,
 • odwagi i pewności siebie,
   
 • neutralnocielesności,
 • poczucia sprawczości,
 • ciekawości i pasji,
 • własnego potencjału i naturalnych zdolności,
 • solidarności, wspólnotowości oraz zrozumienia,
 • wyrażania siebie, swoich uczuć/zdania/opinii/przekonań,
 • odporności na oceny i krzywdzące/umniejszające komentarze,
 • zdolności do rozpoznawania i reagowania na molestowanie, mobbing.

 

Pomagaj z nami!
Wzmacniaj dziewczyny :)

 

Zapraszamy na lutowe warsztaty do DCM