Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Warsztaty antydyskryminacyjne "Razem przeciwko ageizmowi"

Dsc05963

 

Zapraszamy na bezpłatny cykl dwóch warsztatów antydyskryminacyjnych w ramach projektu "Łączą nas relacje". W szczególności zapraszamy osoby na co dzień pracujące z osobami starszymi (DPS, MOPS, DDP), osoby studiujące na kierunkach medycznych, opiekunów faktycznych i osoby z najbliższej rodziny.

Celem warsztatów jest przeciwdziałanie postawom ageizmu oraz protekcjonalnej i wykluczającej komunikacji z osobami starszymi poprzez podnoszenie kompetencji komunikacyjnych w obszarze reagowania na dziadurzenie i przejawy ageizmu oraz promowanie języka inkluzywnego.

Pragniemy razem budować wspólnotę osób, dla których ważne są wartości takie jak jest równość, szacunek i uwzględnianie praw osób starszych.

Zapraszamy do udziału w dwóch warsztatach w wybranych poniżej terminach:
1. w dniach 21.11.2024 i 28.11.2024 r. [BRAK MIEJSC]
2. w dniach 05.12.2024 i 12.12.2024 r.


Miejsce: Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej 11 w Łodzi
Godziny: 10.00 - 16.00
Ilość osób: max. 16

Warsztaty prowadzi Iwona Boguszyńska, specjalistka ds. dostępności przestrzeni publicznej dla osób o różnorodnych potrzebach, w tym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami; edukatorka antydyskryminacyjna (ukończyła kurs „Edukacja Antydyskryminacyjna” organizowany przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), trenerka feministycznej samoobrony WenDo (ukończyła kurs trenerski Akademii Treningu Wendo, organizowany przez Fundację Autonomia). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla różnych grup docelowych (instytucje publiczne, uczelnie wyższe, firmy, organizacje pozarządowe, osoby indywidualne) m.in. z zakresu równego traktowania grup społecznych osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym (np. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze), obsługi osób z różnorodnymi potrzebami, języka inkluzywnego (włączającego), komunikacji w trudnych sytuacjach, samoobrony (asertywność i obrona granic). Prowadząc szkolenia i warsztaty korzysta z modelu upełnomocnienia (empowerment), polegającego na wzmacnianiu osób uczestniczących w Ich sprawczości, decyzyjności i odpowiedzialności.

Program:

Warsztat 1. Przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek (6 godz.)

Zajmiemy się tematem dyskryminacji ze względu na wiek, w tym:

  • uświadomimy sobie i uporządkujemy pojęcia: czym jest dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia osób starszych w przestrzeni publicznej (pojęcie ageizmu);
  • nazwiemy przejawy nierównego traktowania osób starszych (np. infantylna mowa wobec osób starszych);
  • wprowadzimy podstawy edukacji antydyskryminacyjnej – model łańcucha dyskryminacji (stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja);
  • nabędziemy / wzmocnimy umiejętności rozpoznawania przejawów dyskryminacji osób starszych w przestrzeni publicznej;
  • uświadomimy sobie i uporządkujemy pojęcia dotyczące negatywnych konsekwencji społecznych dyskryminacji osób starszych w przestrzeni publicznej.

Warsztat 2. Reagowanie na przejawy dyskryminacji ze względu na wiek (6 godz.)

Zajmiemy się reagowaniem na przejawy dyskryminacji ze względu na wiek, w tym:

  • wprowadzenie do asertywności (wyczuwanie swoich granic, komunikowanie ich otoczeniu oraz obrona granic);
  • zapoznanie z celami i sposobami reagowania na przejawy dyskryminacji; 
  • nabycie / wzmocnienie umiejętności reagowania osób starszych na przejawy ageizmu w przestrzeni publicznej;
  • nabycie / wzmocnienie umiejętności reagowania osób z otoczenia osób starszych na przejawy ageizmu w przestrzeni publicznej.


Podczas warsztatów zapewniamy kawę, herbatę, wodę mineralną oraz obiad w pobliskiej restauracji "Placówka" przy ul. Pomorskiej 4. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmuje poprzez formularz online: ZGŁOŚ SIĘ