Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

MAMY SIEBIE!

Grafika na strone www mamy siebie

 

DLA KOGO?

Projekt powstał z myślą o 2 grupach seniorek/seniorów z Łodzi:

* osobach 60+, które po okresie ograniczeń związanych z pandemią chcą wrócić do aktywnego życia i odbudowania relacji społecznych z łodzianami w podobnym wieku

* niesamodzielnych osobach 65+, a zwłaszcza 80+, które nie opuszczają swoich domów i są zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu niepełnosprawności, złego stanu zdrowia, ograniczonej samodzielności, trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, dodatkowo pogłębionej przez pandemię.

 

DLACZEGO TO WAŻNE?

Projekt jest odpowiedzią na problem wykluczenia społecznego osób starszych (w szczególności 80+) ze względu na wiek, stan zdrowia oraz pogłębienie doświadczania izolacji i osamotnienia w efekcie trwającej pandemii.

Statystyki wskazują, że Łódź to obecnie miasto starszych ludzi. W 2035 r. jedna czwarta mieszkańców Łodzi będzie mieć skończone 65 lat. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 r. wynika, że 30 proc. łodzian skończyło 60 lat, w tym aż 40 tys. osób ma za sobą 80. urodziny. 

Dotychczas realizowane przez nas projekty dla łódzkich seniorek/seniorów potwierdzają obserwacje z raportów i badań. Bardzo liczna grupa ludzi 60+ doświadcza samotności, izolacji społecznej, beznadziei i rezygnacji. Dla wielu z nich jest to trudny czas przejścia w wiek emerytalny i zakończenia aktywności zawodowej. Wiąże się z tym poczucie pustki, ograniczenie kontaktów zawodowych i towarzyskich, co w efekcie sprawia, że seniorzy czują się niepotrzebni. Często doświadczają także trudnych przeżyć związanych ze śmiercią bliskiej osoby, utratą samodzielności, brakiem pieniędzy czy kłopotami zdrowotnymi. Wszystkie te trudności prowadzą do obniżenia nastroju oraz satysfakcji z życia, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na depresję.

Stąd pomysł, by odpowiedzieć na realne i potwierdzone badaniami potrzeby seniorek/seniorów w Łodzi i dać im to, co poprawi komfort ich życia.

 

 

IDEA PROJEKTU:

Chcemy w pierwszej kolejności wzmocnić aktywność łodzianek i łodzian 60+, by poczuli się ważni, potrzebni, bardziej pewni oraz odzyskali wiarę w siebie i odczuli, że mają wpływ na życie. Gdy wzmocni się ich poczucie własnej wartości, będą mogli w naturalny sposób wykorzystać swoje mocne strony, wiedzę i umiejętności i podzielić się nimi z mniej samodzielnymi seniorkami i seniorami w wieku 65+ (zwłaszcza 80+), którzy z powodu sytuacji zdrowotnej lub rodzinnej pozostają w domu. Zamknięcie w czterech ścianach sprawia, że szczególnie mocno brakuje im społecznych relacji, rozmów oraz wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi i znajomymi.

Młodsi seniorzy w roli wolontariuszy staną się dla swoich starszych koleżanek i kolegów z projektu łącznikiem ze światem zewnętrznym, a przy okazji sami odczują, jak wiele mogą wnieść w czyjeś życie i pomóc w radzeniu sobie ze społeczną izolacją.

 

JAK TO DZIAŁA?

W okresie od połowy listopada 2021 r. do końca września 2022 r. poprowadzimy cykl bezpłatnych warsztatów dla osób 60+.

Warsztaty będą organizowane w 3 lokalizacjach dla 3 różnych grup (łącznie dla 32 osób). Każda z nich będzie co tydzień uczestniczyć w trwających od 1 godz. do 2 godz. zajęciach (warsztaty kulinarne, rękodzieło, gimnastyka umysłu, joga, masaż dźwiękiem).

Następnie zbierzemy zgłoszenia od uczestniczek i uczestników, którzy będą chętni zostać wolontariuszami i wspierać mniej samodzielnych seniorów. Spośród kandydatów wybierzemy 10 osób. Zostaną one przez nas przeszkolone i wraz z nami wyruszą w teren, czyli do seniorek/seniorów, którzy z powodu wieku lub niepełnosprawności nie są w stanie wychodzić z domu. Będziemy tam razem z wolontariuszami prowadzić rozmowy i zajęcia aktywizujące.

 

GDZIE?

Mamy dla Ciebie do wyboru 3 lokalizacje. Przez cały czas trwania projektu będziesz korzystać wyłącznie z zajęć w wybranym przez siebie miejscu.

 

1. Miejsce Spotkań, ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Stare Polesie) - 12 miejsc

2. Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora (CZAS Bałuty), ul. Karola Libelta 16 - 10 miejsc

3. Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora (CZAS Górna), ul. Rzgowska 170 - 10 miejsc

 

 

SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA ZAINTERESOWANYCH:

20 października godz. 12 (środa) w CZAS Bałuty

25 października godz. 17 (poniedziałek) w Miejscu Spotkań

28 października godz. 13 (czwartek) w CZAS Górna

 

RODZAJE WARSZTATÓW:

 1. Miejsce Spotkań

gimnastyka umysłu, warsztaty twórcze (rękodzieło), joga, masaż dźwiękiem

2. CZAS Bałuty
gimnastyka umysłu, warsztaty twórcze (rękodzieło), zajęcia kulinarne, masaż dźwiękiem

3. CZAS Górna
gimnastyka umysłu, warsztaty twórcze (rękodzieło), zajęcia kulinarne, masaż dźwiękiem
Więcej informacji o warsztatach i osobach je prowadzących już wkrótce. 

 

 

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Podczas całego projektu zapewniamy konsultacje z doświadczoną psycholożką. Mogą skorzystać z nich wszyscy uczestnicy warsztatów, a także mniej samodzielni seniorzy, których będziemy odwiedzać w ich domach, oraz ich rodzina i bliscy.

 

DOŁĄCZ DO NAS, JEŚLI CHCESZ:

* ćwiczyć wspólnie pamięć i gimnastykować umysł

* pogadać o diecie i ugotować razem coś pysznego

* zrelaksować się przy dźwiękach mis i gongów

* rozruszać ciało i poznać jogę dla początkujących

* działać twórczo podczas warsztatów rękodzieła

 

DZIĘKI PROJEKTOWI MOŻESZ:

* poznać nowych ludzi i wrócić do aktywnego życia

* dostać wsparcie od doświadczonej psycholożki

* pomagać razem z nami mniej samodzielnym seniorom

 

ZAPISY

Czekamy na zgłoszenia do 15 listopada.

Zapisy telefonicznie lub mailowo.

507 094 733

mamysiebie@pomagajznami.org

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

 

Załączniki