Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

SENIORZY TESTUJĄ ZDROWE POTRAWY PODCZAS WARSZTATÓW

1

 

Minitortille z pastą jajeczną i awokado to danie łatwe w przygotowaniu, a przy tym smakowicie wyglądające. A do takich właśnie potraw zachęca seniorki i seniorów z projektu „Mamy Siebie!” prowadząca warsztaty kulinarne Agnieszka Bocian, która na co dzień pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi. – Chcę pokazać, że codzienne jedzenie nie musi być nudne. I że można urozmaicić je prostymi daniami, które będą jednocześnie zdrowe i kolorowe. Bo przecież jedzenie ma cieszyć także nasze oczy – opowiada Agnieszka.

          

Dlatego podczas kwietniowych i majowych zajęć postawiła na kipiące kolorami sałatki. W pierwszej z nich połączyła ugotowaną kaszę jęczmienną z pomidorkami koktajlowymi, rzodkiewkami, sałatą rzymską i suszonymi pomidorami, a w drugiej dorzuciła do makaronu mozzarellę, czerwoną cebulę, oliwki i listki świeżej bazylii. W sałatce nr 3 tuńczyk został zmieszany m.in. z papryką czerwoną i żółtą, a sałatkowym hitem okazały się pokrojone w plasterki buraki (dla ułatwienia można kupić już ugotowane) połączone z pokruszoną fetą, zmiksowanymi orzechami włoskimi i sosem winegret.

           

Na deser uczestniczki i uczestnicy warsztatów przygotowali jogurty z owocami o niskim indeksie glikemicznym (borówki, truskawki, kiwi), orzechami i cynamonem, który również jest wskazany w diecie osób z cukrzycą i chorobami układu krążenia. A z tymi schorzeniami mierzy się spora grupa seniorów.

Kolejne zajęcia w kuchniach Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Libelta i Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy Rzgowskiej już za kilka dni. Agnieszka zdradziła nam, że znów będzie bardzo smacznie, zdrowo i kolorowo. Trochę na ciepło, a trochę na zimno.

Projekt Mamy Siebie realizujemy z dotacji @Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.