Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

„PRZYJEMNA SPRAWA, GDY KTOŚ DO CZŁOWIEKA PRZYJDZIE”

1

 

Pani Emilia ma 97 lat i uważa, że jeśli pić kawę, to porządną, z dwóch łyżeczek. Taką właśnie zaparzyła dla wolontariuszki i Oksana Hałatyn-Burda, które przyszły ją odwiedzić podczas drugiego etapu projektu „Mamy Siebie!”. A przy kawie mogły posłuchać opowieści z dawnych lat. Bo taki właśnie był temat wizyt nr 1. – Potraktowałyśmy to jako spotkania zapoznawcze, a jednocześnie zrobiłyśmy trening umysłu skupiony wokół wspomnień. Było przeglądanie albumów ze zdjęciami i opowiadanie historii z młodości – relacjonuje Oksana, prezeska Fundacja "W Człowieku Widzieć Brata".

         

Pani Zosia wróciła wspomnieniami do dnia swojego ślubu, na który jechała karetą z końmi. A pani Emilia opowiadała, że jako mała dziewczynka marzyła o tym, by grać w piłkę. I przyznała, że to naprawdę przyjemna sprawa, gdy ktoś do człowieka przyjdzie. A jak nikt akurat nie przychodzi, to można pogadać z własnym idolem. Wtedy też robi się raźniej. Dlatego w szafeczce na leki pani Emilia ma plakat z Robertem Redfordem, który okazuje się być nie tylko świetnym aktorem, ale i wiernym słuchaczem.

Panie Emilia, Zofia, dwie Teresy, Maria, Mariola, Genowefa, Irena i pan Stanisław to uczestniczki i uczestnik drugiej części projektu „Mamy Siebie! Budowanie międzysenioralnej sieci wsparcia”. W jego pierwszym etapie ponad 30 aktywnych seniorek i seniorów z Łodzi uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach (rękodzieło, gimnastyka umysłu, joga, masaże dźwiękami mis i gongów oraz warsztaty kulinarne). A teraz 10 z nich zostało wolontariuszkami i chodzi w odwiedziny do mniej samodzielnych i starszych od siebie osób. Część z nich najbardziej na świecie marzy o wyjściu z domu. Choćby na kilka minut, na krótki spacer. I tak właśnie planujemy zorganizować spotkania majowe, żeby te seniorki, które mogą, wyszły wreszcie w naszym towarzystwie z czterech ścian.

         

Wciąż mogą się zgłaszać do projektu osoby 65+, które z powodu niepełnosprawności lub trudnej sytuacji życiowej nie opuszczają swoich domów. Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu Dorota Piskorska - 509 147 833 (od poniedziałku do piątku w godz. 12-18).

Projekt Mamy Siebie realizujemy z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

Zdj. Oksana Hałatyn-Burda