Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

PROJEKT MAMY SIEBIE: W NOWYM ROKU NOWE TORBY

1

 

Po przerwie świąteczno-noworocznej wracamy z projektem "Mamy Siebie! Budowanie międzysenioralnej sieci wsparcia". Drugi cykl zajęć rozpoczął się od rękodzieła prowadzonego przez prezeskę naszej fundacji Oksana Hałatyn-Burda. Tym razem łódzkie seniorki i seniorzy ozdabiali płócienne torby na zakupy.

Jak usłyszeli na początku spotkania, że będą malować farbami, to się przerazili i zapewniali, że mają do tego 2 lewe ręce. Dla ułatwienia dostali szablony, żeby nie musieli przejmować się formą i mogli skupić się wyłącznie na kompozycji oraz barwach. Efekty twórczych działań pozytywnie ich zaskoczyły. Pani Teresa przyznała, że rodzina chyba jej nie uwierzy, że to ona sama wykreowała taką fajną ekotorbę. A pan Zdzisław wybrał szablon w kształcie motyla, by podczas prac ręcznych móc radośnie powtarzać „Motylem jestem...”.

Seniorzy spotkali się w 3 grupach w różnych lokalizacjach: Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora, Libelta 16, Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora, Rzgowska 170 oraz Miejsce Spotkań - społeczny dom kultury na Starym Polesiu. Każda z grup pracowała w innym tempie i w nieco innej atmosferze. W kategorii "najbardziej rozgadana ekipa seniorów" zdecydowanie prowadzi grupa z CZAS-u na Libelta. Ale 2 pozostałe także świetnie się bawiły, tylko bardziej spokojnie.

To, co widać w każdej z nich, to coraz bliższe relacje pomiędzy uczestnikami. Tak więc nasze projektowe grupy powoli przestają być zbiorami obcych sobie ludzi, a zaczynają stawać się małymi wspólnotami ludzi, którzy chcą się wzajemnie poznać i spędzać razem czas. A to najlepsze lekarstwo na poczucie osamotnienia, które towarzyszy wielu osobom w wieku senioralnym. Projekty takie jak Mamy Siebie! tworzymy właśnie po to, by seniorki i seniorzy mogli odzyskać poczucie własnej sprawczości i odbudować zerwane m.in. z powodu pandemii relacje społeczne.

Wszystkie warsztaty w Mamy Siebie! są bezpłatne dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Dziękujemy #aktywniobywatele!

 

Thumb 2