Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

PONAD 50 OSÓB Z UKRAINY NA ŚNIADANIU WIELKANOCNYM

1

 

Najpierw zajęli się pomaganiem w kuchni, by razem z nami i Społecznie Zaangażowani przygotować tradycyjne potrawy podawane podczas prawosławnej Wielkanocy w Ukrainie. Robili sałatki, gotowali ziemniaki, podsmażali kiełbasę i kroili makrelę. Dzieci malowały jajka, a ich mamy i babcie piekły ciasta. Obowiązkowym wielkanocnym wypiekiem była paska z ciasta drożdżowego.

A później przyszedł czas na wspólne świętowanie. Wczoraj przed południem (w prawosławną niedzielę wielkanocną) na podwórku Miejsce Spotkań - społeczny dom kultury na Starym Polesiu stanęły stoły, a wokół zasiadło wraz z nami około 60 osób, które dotarły do Łodzi podczas ewakuacji z ogarniętej wojną Ukrainy.

Dla nich wszystkich to pierwsze świąteczne śniadanie z dala od ukochanego kraju, miasta i przyjaciół. Dotychczas świętowali z bliskimi w Charkowie, Sumach, Żytomierzu i Winnicy. Ale los zesłał ich do Łodzi. Ze łzami w oczach mówili, że teraz to my jesteśmy ich polską rodziną. A na dowód wdzięczności przynieśli namalowane przez dzieci podziękowanie. I pokazali tradycyjną wielkanocną zabawę – tłuczenie jajek. Wygrywa ten, kto uchroni jajko przed pęknięciem po stuknięciu w drugie jajo (oczywiście ugotowane na twardo).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję Wielkanocne Śniadanie, przekazując jedzenie lub darowizny.

Pod opieką naszą i Społecznie Zaangażowanych jest obecnie około 30 ukraińskich rodzin, czyli ponad 120 osób, przede wszystkim mam z dziećmi, ale także seniorek i seniorów.

Część naszych działań koordynacyjnych na rzecz rodzin z Ukrainy jest sfinansowana ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO Komitet do spraw Pożytku Publicznego w ramach projektu „PO MOC Ukrainie”.

Nasze działania na rzecz ukraińskich rodzin z dziećmi można wspierać poprzez przekazanie darowizny na:

https://www.paypal.com/donate/...

lub na subkonto 80 1050 1461 1000 0090 8156 0048.