Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

ŁÓDZKIE SENIORKI SZKOLĄ SIĘ, ŻEBY WSPIERAĆ MNIEJ SAMODZIELNE OSOBY!

1a

 

Maria, Elżbieta, Małgorzata, 4 Krystyny, Beata, Anna i Grażyna. Przedstawiamy Wam nasze przyszłe wolontariuszki. Najmłodsza ma 61 lat, a najstarsza zbliża się do osiemdziesiątki. Niezależnie od wieku wszystkie panie cenią sobie towarzystwo drugiego człowieka i aktywne życie.

Dlatego jesienią zgłosiły się do projektu „Mamy Siebie! Budowanie międzysenioralnej sieci wsparcia”. Od listopada w zajęciach z tego projektu (gimnastyka umysłu, rękodzieło, masaże dźwiękami mis i gongów, warsztaty kulinarne i joga) uczestniczy ponad 30 łódzkich seniorek i seniorów, podzielonych na 3 grupy w 3 różnych lokalizacjach.

A teraz 10 pań zgłosiło się, by oprócz chodzenia na warsztaty zrobić coś więcej – tym razem dla mniej samodzielnych osób 65+. Takich, które nie opuszczają swoich domów i są zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu niepełnosprawności, złego stanu zdrowia, ograniczonej samodzielności, trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, dodatkowo pogłębionej przez pandemię.

4 Krystyny wraz z pozostałymi paniami przyszły wczoraj na spotkanie integracyjne, by przygotować się do odwiedzania starszych od siebie seniorek i seniorów. Ćwiczyły w parach, medytowały i miały dowiedzieć się podczas ćwiczeń czegoś ciekawego o sobie nawzajem. Jedna z pań opowiedziała później o swojej koleżance z pary tak serdecznie i ciepło, że pojawiły się łzy wzruszenia. Jej towarzyszka komentowała, że od dawna nie usłyszała o sobie tylu pięknych słów.

Już jutro ekipa seniorek gotowych na wolontariat przejdzie profesjonalne szkolenie i każda z nich stanie się certyfikowaną animatorką osób starszych.

Spotkanie miało być zorganizowane w Miejsce Spotkań, ale tam cały czas przyjmujemy ukraińskie rodziny z dziećmi i nie ma na razie przestrzeni na prowadzenie warsztatów. Dlatego ugościła nas Biblioteka Gdańska w Łodzi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.