Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

DZIECI I MŁODZIEŻ W KRYZYSIE DOSTAŁY OD NAS WSPARCIE

Projekt bez tytu%c5%82u  1

 

Zaburzenia lękowo-depresyjne oraz depresja (w dużej mierze pogłębione lub spowodowane społeczną izolacją podczas pandemii) - to z ich powodu dzieci i młodzież potrzebują profesjonalnego wsparcia, na które w NFZ czeka się miesiącami. Dlatego rok temu stworzyliśmy w naszej fundacji projekt „Razem Damy Radę”, na który zdobyliśmy finansowanie z Polska Akcja Humanitarna (PAH) (program Pajacyk - pomoc psychospołeczna).

Jednym z elementów naszego projektu były konsultacje z psychologami i psychoterapeutami oraz wizyty u psychiatrów. „Razem Damy Radę” to także warsztaty „W głowie się nie mieści” wzmacniające i rozwijające umiejętności psychospołeczne, w których uczestniczyło 60 dzieci z 2 grup wiekowych. Cykl spotkań dla nastolatek w wieku 13-15 lat bazował m.in. na takich tematach jak ciałopozytywność, asertywność, wdzięczność oraz świętowanie i opłakiwanie.

Przeprowadziliśmy również zajęcia integracyjne w łódzkich szkołach dla 189 uczniów, szkolenie dla nauczycieli i wychowawców pracujących na co dzień z dziećmi oraz warsztaty wspierające dla rodziców w nurcie Pozytywnej Dyscypliny. A podczas wakacji zorganizowaliśmy 2-tygodniowe warsztaty teatralne z elementami treningu umiejętności społecznych „TU Się tworzy Plemię!”, których zwieńczeniem było przedstawienie „Plemię” zagrane przez dzieci dla ich rodziców i bliskich.

Z działań w projekcie „Razem Damy Radę” skorzystało w drugiej połowie 2021 r. 278 dzieci w wieku 7 -18 lat oraz 40 dorosłych, czyli łącznie 318 osób. Rozmowy z uczestnikami, także tymi nastoletnimi, potwierdzają obserwacje specjalistów. Z powodu pandemii młodzi ludzie potrzebują ogromnego wsparcia. I to zarówno dzieci z rodzin doświadczających trudności finansowych, jak i z takich, które dobrze radzą sobie ekonomicznie.

Dlatego chcemy potraktować „Razem Damy Radę” jako punkt wyjścia do dalszych działań na rzecz dzieci i młodzieży w kryzysie. Mimo że projekt oficjalnie się zakończył, to w dalszym ciągu prowadzimy grupę warsztatową dla nastoletnich dziewczyn (13-16 lat), czyli spotkania z cyklu „W głowie się nie mieści” oraz szykujemy się do dalszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Bez wsparcia wiele dzieci może sobie nie poradzić. Ale wierzymy, że jeśli pomoc pojawi się w ich życiu we właściwym momencie, to dadzą radę i wyjdą z kryzysu. A my, dorośli, jesteśmy od tego, by wspierać je cierpliwie i z miłością.