Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

AKTYWNI SENIORZY POMOGĄ SENIOROM NIESAMODZIELNYM!

Seniorzy gazetka1

 

Pani Maria, 68-latka ze Zdrowia, pracowała kiedyś jako opiekunka starszych osób i bardzo miło to wspomina. Pani Ela, z wykształcenia inżynier budownictwa, od początku pandemii robi zakupy schorowanej koleżance. Od trzech miesięcy obie panie biorą udział w organizowanym przez naszą fundację projekcie „Mamy Siebie!”. Dzięki niemu znów wyszły do ludzi i spotykają się z osobami w podobnym wieku.

I obie czują się na siłach, by wesprzeć starszych od siebie i mniej samodzielnych seniorów. Dlatego zgłosiły gotowość do bycia wolontariuszkami w projekcie. Każda z nich będzie raz w miesiącu (od kwietnia od września) odwiedzać wraz z prezeską fundacji Oksana Hałatyn-Burda jedną starszą osobę, która nie jest w stanie samodzielnie wyjść z domu, żeby jej wysłuchać, porozmawiać, a być może także poćwiczyć wspólnie pamięć i wykonać proste prace rękodzielnicze.

Pani Ela nie ukrywa, że trochę obawia się odwiedzać całkiem obcych ludzi. - Ale nie zrezygnuję. Jak się korzysta z pomocy, to warto też się nią dzielić. A „Mamy Siebie!” traktuję jako pomoc. Wszystkie zajęcia są urocze. Przy misach się relaksuję, a trening umysłu to bajka, bo zawsze uczę się czegoś nowego - komentuje. Pani Maria za to deklaruje, że jeśli starsza osoba będzie miała siłę, to ona chętnie wyjdzie z nią na spacer.

Takich wspaniałych wolontariuszek będziemy mieć już wkrótce 10. Jedna z nich może przychodzić z wizytą także do Ciebie, kogoś z Twojej rodziny lub sąsiadów.

Artykuł o projekcie ukazał się w 100. numerze gazety miejskiej Łódź.pl wydawanej przez Biblioteka Miejska w Łodzi. Droga Redakcjo, dziękujemy za współpracę.

Link do tego wydania znajdziesz na:

https://uml.lodz.pl/.../upl.../1102_nr17_STO_calosc_maly.pdf

Na zdj. Oksana i kilkoro z ponad 30 uczestników projektu

 

Thumb seniorzy gazetka2